Oficjalna strona zespołu Farben Lehre
Niusy
Winyl STACJA WOLNOŚĆ (trzy kolory) już w Sklepiku !!! ***** Najbliższe koncerty FARBEN LEHRE: 14.12 - ŁOMŻA (PopArt MDK-DŚT) / 15.12 - MRĄGOWO (Ceglana) / 16.12 - WARSZAWA (Hybrydy - Akustycznie) / 17.12 - BYDGOSZCZ (El Jazz - Akustycznie) / 21.12 - ŁÓDŹ (ŁDK - Akustycznie) / 22.12 - PŁOCK (Rock'69 - Akustycznie)

Stacja Wolność Tour - jesień 2018 - koncerty

FARBEN LEHRE - okładka Stacja Wolność

Punky Reggae live 2019

 • STACJA WOLNOŚĆ nadchodzi !!!

  Mamy przyjemność powiedzieć kilka słów w temacie pierwszego od sześciu lat, premierowego albumu FARBEN LEHRE, zatytułowanego "Stacja Wolność". Ostatecznie na krążku pojawi się 15 autorskich kompozycji, zarejestrowanych w warszawskim studio Serakos, pod czujnym okiem i uchem Roberta Srzednickiego. Tym razem zdecydowaliśmy się na wydanie dwóch wersji nowej płyty. Pierwsza będzie zawierała wspomniane 15 utworów, zaś druga (limitowana) "de luxe", zostanie wzbogacona o 5 dodatkowych kawałków, wśród których znajdą się 2 covery, zrobione w ostatnim czasie (m.in. "Farben Lehre"), jak również odświeżona wersja "Magii" czy "Oto Emigranci", w całkowicie nowej, brawurowej aranżacji. Przy powstawaniu trzech ostatnich wydawnictw, do współpracy zaprosiliśmy wielu zaprzyjaźnionych muzyków (przykładowo na Achtung 2012 było ich łącznie 13), którzy mieli niebagatelny wpływ na brzmienie i charakter tworzonej muzyki. Natomiast tym razem, postanowiliśmy nowy materiał nagrać praktycznie sami, we czwórkę, a jedynym zaproszonym gościem okazał się niezastąpiony, energetyczny i szalony skrzypek, Michał Jelonek. Warto zauważyć, że po raz pierwszy w studio (w szeregach FARBEN LEHRE), przy bębnach zasiadł nietuzinkowy, doświadczony pałker - Gerard Klawe. Zatem w temacie perkusji należy się spodziewać dużej dawki poweru, ale przede wszystkim świeżości i feelingu, co z pewnością należy uznać za dodatkowy atut całego przedsięwzięcia...

  Jaka będzie "Stacja Wolność"? Największy akcent postawiliśmy na dynamikę i melodyjność, praktycznie wszystkich 15 utworów. Proste, ale zróżnicowane, wpadające w ucho, a przy tym zagrane z dużą energią i pazurem piosenki, to nasza artystyczna propozycja na wszelakie dziwactwa dzisiejszej rzeczywistości. Już niebawem takie kawałki jak, m.in.: "12 pytań", "Marionetka", "Ali-Baba", "Metafory", "Dobranoc" czy tytulowa "Stacja Wolność" staną się nieodłącznym elementem w koncertowej setliście FARBEN LEHRE. Większość nowych tekstów stanowi bezpośrednie odniesienie do współczesnych realiów, a momentami mocne słowa są naszą szczerą reakcją, tudzież odpowiedzią na wszystko co spotykamy wokół i obserwujemy na każdym kroku. Sam tytuł "Stacja Wolność" wyznacza konkretną płaszczyznę przekazu, w której kluczowe są takie hasła jak Prawda, Muzyka, Szacunek oraz tytułowa Wolność. Dla równowagi, oprócz typowo walczących, dynamicznych utworów, na płycie pojawiają się również bardziej spokojne kawałki, tzw. "wisienki na smacznym torcie", choć zdecydowanie nie przesłodzonym ;) Niektóre z nich mogą stać się dla słuchaczy płockiego kwartetu niemałym zaskoczeniem. Utwór finalowy "Ludzie we mgle", liryczne "Metafory" czy akustyczno-baśniowe "Przebudzenie", to całkowicie nowa artystyczna jakość w twórczości chłopaków z Mazowsza.
  Mamy pełną świadomość tego co chcemy zrobić, zatem z podniesioną głową i bez cienia przesady, możemy śmiało zadeklarować, że warto było czekać na nowy album FARBEN LEHRE, warto było czekać na "Stację Wolność". To niewątpliwie tego typu płyta, obok której nie da się przejść obojętnie...

  Premiera: 01.09.2018
  Wydawca: Lou & Rocked Boys

  "Prawda w defensywie, teraz rządzi kasa
  Za sznurki pociąga telewizja i prasa
  Walczymy muzyką, uzbrojeni w rymy
  Mamy piosenki... a nie karabiny...
  "

  "DOBRANOC" (utwór nr 14)

  Pełna rozpiska jesiennej trasy FARBEN LEHRE (żółte - FL / zielone - FL Akustycznie):

  01/09/18 - PŁOCK, Summer Fall Festival 2018
  07/09/18 - KRUKLANKI, Motogospoda
  08/09/18 - CIECHANÓW, Zgrzyt
  09/09/18 - GOLUB DOBRZYŃ, Dom Kultury
  14/09/18 - NOWY TARG, Piwnica u Winiarskich
  15/09/18 - STASZÓW, Koncertowy Lotnik
  16/09/18 - WIELUŃ, Pub Niebieski
  21/09/18 - ŻAGAŃ, Elektrwnia
  22/09/18 - BIELAWA, Funky Pub
  23/09/18 - KĘPNO, Gramophone
  28/09/18 - SŁUPSK, Moto Rock Pub
  29/09/18 - BARTOSZYCE, Wiraż
  30/09/18 - ELBLĄG, Mjazzga
  04/10/18 - WARSZAWA, Potok
  05/10/18 - TYCHY, Underground
  06/10/18 - KRAKÓW, Zaścianek
  12/10/18 - GRUDZIĄDZ, Akcent
  13/10/18 - MIASTKO, Marysieńka
  14/10/18 - GDAŃSK, Kwadratowa
  19/10/18 - NOWY SĄCZ, Fabryka
  20/10/18 - CHRZANÓW, Stara Kotłownia
  21/10/18 - GOMUNICE, Bogart
  26/10/18 - KRAŚNIK, Piaskowa
  27/10/18 - SIEDLCE, Pięć Sztuk
  28/10/18 - LEGIONOWO, MOK
  02/11/18 - ZGIERZ, Agrafka
  03/11/18 - CHEŁMŻA, Cuma
  04/11/18 - ŁOWICZ, Hop Kultura
  09/11/18 - WAŁBRZYCH, Papug Pub
  09/11/18 - PRAGA, Music Club Fatal
  16/11/18 - CZELADŹ, Kopalnia Kultury
  17/11/18 - KOLUSZKI, Cztery Struny Świata
  18/11/18 - KUTNO, Moto Garage Pub
  23/11/18 - LUBLIN, Graffiti + the ANALOGS
  24/11/18 - STALOWA WOLA, Labirynt + the ANALOGS
  25/11/18 - OPOCZNO, MDK
  30/11/18 - SŁUBICE, Prowincja
  01/12/18 - BERLIN, Astra Kulturhaus + DRITTE WAHL
  02/12/18 - BYTÓW, BCK
  07/12/18 - BIELSKO BIAŁA, Miasto + the ANALOGS
  08/12/18 - ZABRZE, Wiatrak + the ANALOGS
  14/12/18 - ŁOMŻA, PopArt
  15/12/18 - MRĄGOWO, Ceglana
  16/12/18 - WARSZAWA, Hybrydy (akustycznie)
  17/12/18 - BYDGOSZCZ, El Jazz (akustycznie)
  21/12/18 - ŁÓDŹ, ŁDK (akustycznie)
  22/12/18 - PŁOCK, Rock'69 (akustycznie)

  Do góry


 • Pol'and'Rock Festiwal 2018 to już historia. Po raz pierwszy zagraliśmy tam dwukrotnie na Scenie Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kr'shna, jednak były to dwa zupełnie różne koncerty (jeden unplugged - drugi elektrycznie), choć oba wyjątkowe, niezapomniane i niezwykle udane.

  Najpierw w czwartek odbył się koncert Farben Lehre Akustycznie. Tego typu konwencja najczęściej kojarzy się z kameralnymi okolicznościami, więc sami byliśmy niezmiernie ciekawi, jak tego typu projekt wypadnie na tak dużej scenie, przed tak licznym audytorium. A trzeba przyznać, że publiczność absolutnie nie zawiodła. Namiot Kr'shna wypełnił się całkowicie po brzegi, a mnóstwo ludzi oglądało i słuchało koncertu spoza namiotu. Rezolutni i przezorni organizatorzy w tym roku wystawili z boku duży telebim, co okazało się świetnym pomysłem. Z dużym niepokojem czekaliśmy na rozpoczęcie swojego koncertu, słuchając zacnej Kapeli ze Wsi Warszawa, która poprzedzała nasz występ. Stres narastał z minuty na minutę, a ja dawno już nie czułem takiej tremy przed swoim koncertem, nawet nie pamiętam kiedy to ostatnio miało miejsce ;)

  Wreszcie nadeszedł ten moment i, po chwili poświęconej na montaż oraz ustawienia techniczne, wystartowaliśmy od kawałka "Pogodna". Okazało się, że ludzie byli tego dnia wyjątkowo chętni do zabawy, wspólnego śpiewania i odczuwania, stąd też interakcja między nami a publicznością zamieniły nasz koncert w iście magiczne przedstawienie. Po kilku kawałkach trema opuściła nasze umysły i z utworu na utwór (do samego finału) rozkręcaliśmy się coraz bardziej, nakręcając zgromadzonych ludzi do jeszcze lepszej zabawy. Chóralnego śpiewania "Matury", "Terrorystanu" czy akustycznych "Spodni z GS-u" nie zapomnimy nigdy. Tak samo jak powagi i magii podczas wykonywania utworu "Osobista", który tym razem poświęciliśmy pamięci niedawno zmarłych muzyków (Bufet, Siwy, Robert Brylewski i Kora). Prawdziwe apogeum nastąpiło ewidentnie, kiedy na scenie pojawił się gość specjalny, nasz wieloletni przyjaciel, niezastąpiony Michał Jelonek, skrzypek grający nie tylko na dachu :) Rozpoczął od wspomnianej, klimatycznej "Osobistej", potem przemknął przez "Żywioły", ale przy "Spodniach z GS-u" nastąpiło istne szaleństwo, chóralne śpiewanie i szatański show Jelonka, który biegał ze skrzypcami po całej, niemałej wszak scenie. Na końcu tego kawałka WW potańczył wspólnie z Michałem, bo na chwilę znudziło mu się przeżywanie koncertu w pozycji siedzącej, bowiem, jak na akustyczną konwencją przystało - wszyscy siedzieliśmy grzecznie, jak w szkole na klasówce ;) Po "Spodniach" wykonaliśmy premierowy kawałek "Przebudzenie", który znajdzie się na nowej płycie FL "Stacja Wolność", a na finał koncertu - Agatka Wojda (ze skromnym udziałem WW) zaśpiewała nieśmiertelny song "A my nie chcemy uciekać stąd", autorstwa Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Tego dnia (02 sierpnia) pozwoliliśmy sobie poświęcić ten wyjątkowy utwór pamięci Powstańców Warszawskich, którzy tragicznie przelali krew za wolność swojego miasta. Tym symbolicznym akcentem zakończyliśmy swój pierwszy, zagrany na tak dużej scenie, koncert akustyczny. My powoli schodziliśmy ze sceny, a Jelonek wciąż grał swoje klimatyczne partie na skrzypcach, przy marszowym akompaniamencie bębnów.

  Po chwili oddechu wyszliśmy na bis, grając stary szlagier szantowy, do tekstu Jacka Kleyffa, zatytułowany "Cyrk", znany z wykonania Kuby Sienkiewicza. Później nastąpił nieoczekiwany epizod, czyli "tańczący Gerard Klawe na scenie". Miał trudne zadanie, bowiem akompaniamentem było śpiewane a'capella "Wspomnienie" z repertuaru Czesława Niemena. Waleczny Gerard z Łodzi stanął na wysokości zadania. Po tym "zdarzeniu" wykonaliśmy po raz pierwszy, całkiem spontanicznie nieśmiertelny song starego Warszawiaka, Stanisława Grzesiuka z Czerniakowa - "Komu dzwonią" i tym sposobem koncert Farben Lehre Akustycznie się zakończył, a my pamiętać go będziemy po wsze czasy. Wojcech Wojda & FARBEN LEHRE

  P.S. Wielkie podziękowania dla Romana Dawidowskiego oraz całej ekipy Pokojowej Wioski Kr'shna za gościnę, zaproszenie i danie szansy zagrania dwóch, choć dalece się od siebie różniących, koncertów. DZIĘKI !!!

  Do góry


 • Przed reaktywacją trasy PUNKY REGGAE live zadawaliśmy sobie pytania CZY, PO CO, DLA KOGO, Z KIM, JAK BĘDZIE, etc. Aż w końcu stwierdziliśmy: ROBIMY i niech się stanie to co ma się stać. Teraz już wiemy JAK BYŁO i mamy wewnętrzne przekonanie, że było WARTO. Teraz przyszedl czas powiedzieć po staropolsku: DZIĘKUJEMY !!!.

  - Na pierwszym miejscu podziękowania należą się przede wszystkim PUBLICZNOŚCI - za tak liczne przybycie, aktywną zabawę i magiczną atmosferę, którą na długi czas zapamiętamy. Rzeszów, Skarżysko Kamienna, Warszawa, Łódź (!!!), Pszów, Opole, Katowice (!!!), Kraków, Czechowice-Dziedzice, Wrocław (!!!), Zielona Góra, Poznań, Sulęcin, Bydgoszcz, Olsztyn i Gdynia (!!!) - szczerze dziękujemy. Bezsprzecznie wzmacniacie sens tego co robimy i stajecie się dla nas inspiracją, tudzież motywacją do działania...

  - GUTEK. Od dawna wiemy, że jesteś wyjątkowo zdolnym, miłym, ciepłym i otwartym gościem, zatem zaproszenie Cię było dla nas czymś oczywistym, a wspólne dzielenie sceny prawdziwą przyjemnością i dużym zaszczytem. Do tego przywiozłeś ze sobą zwartą brygadę ambitnych i utalentowanych pasjonatów, co wróży jak najlepiej na przyszłość. Gutek, Janek, Dawid, Młody, Kaprys & DJ Feel-X - szacunek. Będą z Was ludzie Panowie :)

  - the ANALOGS. Znamy się nie tylko "z widzenia", od lat grywamy razem bardzo często, ale - oprócz tego że łączy nas muzyka - przede wszystkim jesteśmy przyjaciółmi i tak jak my możemy liczyć na Was, tak Wy możecie być pewni, że identycznie działa to w drugą stronę. Te wartości aktualnie stały się rzadkością, dlatego tym bardziej należy je szanować i ze wszech miar pielęgnować. Paweł, Kamil, Przemek & Mr Kanister - Salut!

  - BIG CYC. Poznaliśmy się w okolicach 1990 roku, czyli blisko 3 dekady temu, ale ani my, ani Wy od tej pory nic się nie zmieniliśmy - wciąż jesteśmy piękni i młodzi :) Zawsze jednak widywaliśmy się w przelocie, a tym razem w końcu mogliśmy trochę pograć razem, a przy tym wprowadzić sporą porcję wesołości do garderoby, wszak śmiech to zdrowie - bezwzględnie :) Jaca, Skiba, Roman, Dżery, Gadak, Maras, Kasia & ekipa - DoZo :)

  - GOŚCIE, czyli chronologicznie: Sabała Bacała, Radioaktywny Świat, Raggabarabanda, Konkubent, Mateo Colon, Pajujo, Diversity, Rastafajrant, Żółta Febra & SIQ. Mieliście bardzo trudną, by nie powiedzieć niewdzięczną rolę grania na samym początku, jednak każdy z Was - bez wyjątku - stanął na wysokości zadania, a w tym leży sedno sprawy. Bowiem nieważne jak kto zaczyna - istotne jest jak kończy :) Zapewne jeszcze nie raz spotkamy się na koncertowym szlaku !!!

  - FANPAGE. Honorata, Agatka, Kris, Eve & co. Zawsze należy doceniać ludzi, których cechuje miłość do muzyki, pasja, lojalność i bezinteresowność. Bez Was ta trasa straciłaby cały oręż promocyjno-informacyjny, a bez tego z kolei moglibyśmy tego ciężaru nie dźwignąć. Sprawdziliście się na tym froncie, zatem teraz wakacje, a pod koniec roku znowu ruszamy z pozytywną energią w kolejną przygodę pod szyldem PUNKY REGGAE live. THX.

  - KLUBY. Pod Palmą (Rzeszów), Semafor (Skarżysko), Hybrydy (Wwa), ŁDK (Łódź), MOK (Pszów), NCPP (Opole), Mega-Club (Katowice), Żaczek (Kraków), Chacharnia (Czechowice-Dziedzice), Stary Klasztor (Wrocław), Kawon (Zielona Góra), U Bazyla (Poznań), U Bulka (Sulęcin), Estrada (Bydgoszcz), Nowy Andergrant (Olsztyn) oraz Ucho (Gdynia). Dziękujemy za gościnę, profesjonalizm, wyrozumiałość. Było tak miło, że już teraz zapowiadamy się z następną wizytą, wkrótce :)

  P.S. Z przyczyn obiektywnych sobie nie dziękujemy, ale na pewno (w imieniu wszystkich zespołów) słowa wielkiego uznania za cierpliwość, ogarnięcie i pełen profesjonalizm należą się Piterowi "Peterborough" Gorczyńskiemu, który czuwał nad techniką podczas całej trasy - lepiej się tego zrobić nie dało. Szacunek.

  PUNKY REGGAE live 2018 to już historia, ale życie toczy się dalej, zatem do następnego razu... PRAWDA MUZYKA SZACUNEK - tego się trzymajmy !!!

  GIG POLSKA - Koncerty


  Do góry

  [Strona główna]
  [Historia][Skład][Płyty][Dyskografia][Teksty][Niusy][Koncerty]
  [Galeria][Multimedia][Forum][Archiwum prasowe][Linki][Kontakt]


  Copyright © 2001 by Wojciech Wojda www.farbenlehre.plocman.pl