Oficjalna strona zespołu Farben Lehre
Niusy

Nowy videoclip PRZEBUDZENIE już do obejrzenia !!! ***** Koszulka X-MAS (limitowana edycja), DARNOK - Projekt Strajk (solowa płyta Konrada Wojdy), koszulka NA ZDROWIE, winyl BEZ POKORY oraz wiele innych gadżetów FARBEN LEHRE dostępnych w SKLEPIKU ***** Zaktualizowany dział MULTIMEDIA !!! *****


Winyl BEZ POKORY

Videoclip PRZEBUDZENIE

 • FARBEN LEHRE - videoclip PRZEBUDZENIE !!!

  Miło nam oznajmić, że postanowiliśmy zrobić Wam przedświąteczny prezent w postaci najnowszego teledysku FARBEN LEHRE, do bardzo nastrojowej piosenki PRZEBUDZENIE. Ten mocno klimatyczny utwór wyjątkowo dobrze wkomponowuje się w panującą od wielu miesięcy atmosferę czasu pandemii, a jednocześnie stanowi pewien podmuch nadziei i optymistycznego spojrzenia na lepsze jutro. Wszystkie ujęcia zostały zrealizowane w urokliwych płockich sceneriach, na początku grudnia br. Tradycyjnie całością produkcji zajęła się związana z nami przez lata ekipa z MANIA STUDIO z Koluszek, która - pomimo niesprzyjającej aury jesiennego dnia i opustoszałego miasta - ewidentnie stanęła na wysokości zadania. Gościnnie w videoclipie wystąpiła Agatka Wojda (tym razem w roli głównej) oraz zaprzyjaźniony, niepowtarzalnie nietuzinkowy skrzypek Michał Jelonek.
  PRZEBUDZENIE to już trzeci teledysk FARBEN LEHRE, który powstał w trudnym czasie pandemii, jednak pierwszy, do którego zdjęcia powstały na świeżym powietrzu. Wielkie podziękowania dla naszego rodzinnego miasta za nieocenione wsparcie przy powstawaniu tego videoclipu. PŁOCK - dziękujemy!

  PRZEBUDZENIE w tym niezwykle trudnym czasie, to coś czego nam dzisiaj trzeba, czyli najnowszy, gorący videoclip zespołu FARBEN LEHRE:

  https://www.youtube.com/watch?v=K6hf5tqI8zU (kliknij, aby obejrzeć).


 • Plany na 2021 rok - 35 URODZINY FARBEN LEHRE !!!

  W przyszłym, 2021 roku będziemy świętować 35-lecie istnienia zespołu FARBEN LEHRE (bez jednego dnia przerwy), zatem już teraz myślimy intensywnie o różnych, związanych z tym faktem, artystycznych przedsięwzięciach i niespodziankach. W pierwszej kolejności zamierzamy powrócić do swoich korzeni i odświeżyć, albo odkryć na nowo 15 wybranych kompozycji, które pochodzą z naszych pierwszych czterech albumów, opublikowanych jeszcze w XX wieku. Współczesne aranżacje oraz wykonanie utworów w kompletnie innym składzie, z pewnością zaowocuje świeżym życiem i oddechem dla tych mocno archiwalnych, z dzisiejszej perspektywy nagrań. Już teraz możemy śmiało ogłosić, że prace nad powyższym wydawnictwem dobiegają końca, a efekt finalny jest dla nas w 100% satysfakcjonujący. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że przypadnie Wam do gustu ta nowa odsłona "starego" FARBEN LEHRE, tym bardziej, że zdecydowaną większość kawałków zamierzamy ulokować w koncertowej setliście na przyszły, 2021 rok, zatem będziecie mieli okazję posłuchać ich również na żywo. Ostatecznie ta urodzinowa płyta będzie nosiła tytuł PIEŚNI XX WIEKU, a znajdzie się na niej 15 wspomnianych utworów + 3 dodatkowe covery a'la FL.

  Równolegle, nasz stary zaufany kamrat, niezmordowany Bloom pracuje nad montażem DVD z akustycznego koncertu FARBEN LEHRE, który odbył się w warszawskim klubie Hybrydy, 16.12.2018 roku. Zamierzamy tę video-płytkę dołożyć jako bonus do limitowanej wersji deluxe, jubileuszowego albumu PIEŚNI XX WIEKU. Będzie to nie lada gratka dla koneserów oraz zwolenników tego jakże odmiennego oblicza "chłopaków z Mazowsza" i ich gości...

  W okresie wiosennym'2021 planujemy ponadto wypuścić na rynek winyl FARBEN LEHRE akustycznie, na którym znajdzie się 13 kompozycji w wersji "unplugged" z albumu Trzy Dekady. Również do tego wydawnictwa zostanie dołączony krążek DVD ze wspomnianego koncertu akustycznego, z klubu Hybrydy.

  To oczywiście jeszcze nie koniec szerokiej gamy planów, związanych z "obchodami" szalonego jubileuszu FL, pod hasłem "35". Wpadliśmy na dalece interesujący z naszej perspektywy pomysł, aby powstał okazjonalny, wyjątkowy album, nieprzypadkowo zatytułowany FRIENDS FOR FRIENDS. Jego zawartość będą stanowiły wybrane utwory z repertuaru FARBEN LEHRE, tyle że wykonane przez inne, zaprzyjaźnione z nami na przestrzeni tych ponad trzydziestu lat kapele. To faktycznie pierwszy i z dużym prawdopodobieństwem ostatni tego typu projekt w naszej historii, więc jesteśmy nim mocno zaaferowani i bardzo ciekawi ostatecznych efektów. Temperatura rośnie, adrenalina zaczyna powoli pulsować w żyłach, a akumulatory sumiennie ładują się na ten cały, intensywny, 2021 rok... Miejmy nadzieję, że po tym dramatycznym okresie związanym z pandemią, życie powoli powróci do normy i z dużą radością, pompą energetyczną, tudzież brawurą powrócimy na scenę z jubileuszowymi koncertami, wszak co nas nie zabije - na pewno nas umocni. I tego się trzymajmy !!!

  Do góry

 • FARBEN LEHRE - OŚWIADCZENIE!

  "Nie złożyliśmy żadnego wniosku do FUNDUSZU WSPARCIA KULTURY, bo nie mamy zarejestrowanej firmy, więc na starcie zostaliśmy wyeliminowani z tej pomocy. Po drugie, nawet gdybyśmy mogli to zrobić, nigdy nie przyszłoby nam do głowy, żeby w dobie pandemii, ludzkich dramatów, upadku wszystkiego co się rusza, aplikować o tak astronomiczne kwoty, jak uczyniła to pazerna gromadka małych ludzi o wielkich nazwiskach, często pochowana w cieniu swoich managementów. Kiedy mleko się wylało, szydło wylazło z worka - cieszę się, że jako zespół FARBEN LEHRE nie bierzemy udziału w tym zepsutym do cna przedsięwzięciu, z kulturą w tle i jedynie w nazwie. Tym bardziej możemy spać spokojne, że nie stanęliśmy w jednym szeregu z wątpliwym oraz dalece osobliwym towarzystwem celebrycko-kuglarsko-spryto-biznesowym, które pod płaszczykiem aktywności artystycznej wykazało się tak niesłychanie nieprzyzwoitą skalą oczekiwań finansowych. Ten brak elementarnej wyobraźni, umiaru i empatii, w dobie pandemii ma wydźwięk plucia w twarz wszystkim wykluczonym z tej pomocy ludziom, którzy niejednoktrotnie kulturze poświęcili większość swojego życia i energii. Niektórzy czekali na nią, jak na zbawienie od złego losu. Oni teraz, z braku wsparcia skądkolwiek, słysząc z różnych stron, że pora się przebranżowić, przegrywają walkę z dramatyczną sytuacją i przechodzą do przeszłości w dziedzinie kultury i sztuki. Warto o tym wiedzieć i trzeba to zapamiętać! Wyrażamy nadzieję, że każdy z nas i każdy z Was wyciągnie właściwe wnioski z tej gorzkiej lekcji, bo zawsze warto żyć w zgodzie z samym sobą, zawsze warto być przyzwoitym, choć nie zawsze sie to opłaca!

  Nasze oświadczenie nie odnosi się do teatrów, filharmonii, firm nagłośnieniowych, oświetleniowych, klubów muzycznych czy poważnych agencji koncertowych, które faktycznie zatrudniają wiele osób, często działają na leasingach i kredytach, bowiem dla nich ta pomoc jest wręcz KONIECZNA i PILNA, aby przetrwać! Natomiast z premedytacją pominęliśmy aspekty polityczne, bo nie chcemy pastwić się nad amatorstwem i dyletanctwem autorów tego "bubla dotacyjnego". Szkoda słów, czasu i energii. Tym bardziej, że akurat od tej ekipy nie spodziewaliśmy się niczego dobrego i nic takiego się nie wydarzyło, więc zaskoczenia nie ma. Rozczarowanie przyszło ze strony, z której pojawić nie powinno, choć można się było domyślać, że tak właśnie się stanie.

  Pomoc dla szeroko rozumianej kultury jest NIEZBĘDNA i bezwzględnie POTRZEBNA, ale należy przeprowadzić ją z głową, wyobraźnią adekwatną do dramatyzmu obecnej sytuacji oraz wnikliwym rozeznaniem w temacie, bo bez tego się nie da. Pomagać należy OD DOŁU (najbardziej potrzebujący), a nie od góry (najlepiej prosperujący) - od tego trzeba zacząć i na tym temat skończyć!"

  Serdeczności - Wojciech Wojda & FARBEN LEHRE


 • FARBEN LEHRE - Czas pandemii...

  Niestety, ale epidemia koronawirusa w wyjątkowo dotkliwy sposób dotknęła świat artystyczny w 2020, a co za tym idzie, również takie zespoły jak FARBEN LEHRE. W trybie natychmiastowym musieliśmy przerwać bardzo udaną i cieszącą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem publiczności X edycję trasy PUNKY REGGAE live. Praktycznie zdążyliśmy zagrać jedynie dziewięć koncertów, a pozostałych ośmiu już nie było nam dane wykonać tej wiosny. Większość udało się przełożyć na okres jesienny albo na przyszły rok. Oprócz imprez z cyklu PRlive, byliśmy zmuszeni odwołać wszystkie zaplanowane na październik-grudzień br koncerty solowe FARBEN LEHRE, a niektóre udało przesunąć w czasie, na wiosnę 2021 roku. Nie da się ukryć, że - jako zespół - przetrwaliśmy niejedną burzę, niejedną zawieruchę i niejedną władzę, zatem teraz również jesteśmy dobrej myśli. Aczkolwiek obecna sytuacja z dnia na dzień staje się dla nas niemiłosiernie trudna i bolesna, pod każdym względem. Jednak życie jest za krótkie, by się bawić w myśli smutne, zaś poetyka użalania się nad złym losem czy samym sobą jest nam dalece daleka. Próbujemy w jakiś sposób odnaleźć się w tej zamkniętej w klatkach rzeczywistości, zatem powstają nowe teksty, w głowie rodzą się kolejne pomysły, co staje się świadectwem, że energii i kreatywnego myślenia nam póki co nie brakuje.

  Miło nam poinformować, że nasz zespół, po ponad trzech dekadach latach wspólnego grania, doczekał się własnego, sygnowanego przez nas kraftowego piwa, na razie w dwóch wariantach: PILS & IPA. Wreszcie pojawi się okazja, abyśmy mogli wypić razem lub osobno za nasze wspólne zdrowie, a zdrowie - nie da się ukryć - jest najważniejsze... Podajemy linki do dwóch sklepów internetowych, w których można zamówić browarki a'la FARBEN LEHRE, warzone przez śląską firmę Kraftwerk:

  - PILS - Kraftklub (4,8%)
  - PILS - IPiwo.PL (4,8%)

  - IPA - IPiwo.PL (6,3%)
  - IPA - Kraftklub (6,3%)

  ZAPRASZAMY na fanpage www.facebook.com/PiwoFarbenLehre
  wszystkie punkty sprzedaży: kliknij

  Na zasadzie "wspierajmy się nawzajem", wspólnie z Cartonem przygotowaliśmy dla Was bawełniane, profilowane maseczki FL, które są już dostępne w naszym Sklepiku, w dwóch rozmiarach - M oraz L. Dzisiaj są one towarem codziennego użytku, ale jak całe zamieszanie z ukoronowanym wirusem się zakończy - mogą okazać się przydatne na różnych festiwalach, zlotach, etc. Tak czy owak niech będzie to jakaś w miarę trwała "pamiątka" z czasu pandemii, która dzisiaj nas przeraża i frasuje, a w przyszłości pozostanie smutnym wspomnieniem. Jedno jest pewne: koronawirus odejdzie w jasną cholerę, a FARBEN LEHRE pozostanie znacznie dłużej i tego się trzymajmy... NA ZDROWIE !!!

  Do góry

  [Strona główna]
  [Historia][Skład][Płyty][Dyskografia][Teksty][Niusy][Koncerty]
  [Galeria][Multimedia][Forum][Archiwum prasowe][Linki][Kontakt]


  Copyright © 2001 by Wojciech Wojda www.farbenlehre.plocman.pl